45th Annual
Moscow Renaissance Fair
May 5th & 6th, 2018
A beloved community celebration of spring


Kid Village



  1. New! Ride the Spring Magic Express at Platform 9 2/3
    Host: Todd Kiblen & Family
    Saturday & Sunday: 10:00 - 5:00
    *closed during lunch
  2. Imagination Station
    Free Crafts
    Host: Annie Fletcher
    All ages welcome!
    Saturday & Sunday 11:00 - 5:00
  3. Gold Mountain Play Place
    Gold Mountain Community School
    Saturday: 10:00 - 4:00
    Sunday: 1:00 - 3:00
  4. Hands-on Medieval
    & Renaissance History

    Host: Realms of Avalon
    Saturday & Sunday: 10:00 - 5:00
  5. Around-the-World Yurt
    Music & Culture
    Host: Miriam Kent & Friends
    Saturday & Sunday: 12:00 - 4:00
  6. Face Painting
    Host: MHS Human Rights & International Club
    Saturday: 10:00 - 4:00
    Sunday: 12:00 - 4:00
  7. Kid's Maypole Dance
    Host: Gail Cochran
    Saturday: around 2:00
    Sunday: around 2:30
  8. Puppet Play
    Host: Miriam Kent
    Saturday & Sunday: 10:00 - 4:00
    (weather permitting)
  9. Medieval Stable
    Host: Orphan Acres Horse Rescue
    & Sanctuary
    Saturday & Sunday: 11:00 - 5:00
  10. Faerie Worlds
    Host: Ellie Shinham
    Saturday & Sunday: All Day
  11. New! Asian Funk Photo Booth
    Host: Jon Kirkland & Alex Vandensen
    Saturday & Sunday: 10:00 - 5:00
    *Closed from: 1:00 - 2:00
  12. Science Matters Tent
    Host: Miriam Kent & Community
    Saturday & Sunday: 11:00 - 4:00
  13. Chalk-The-Walk
    Host: Harpman Hatter (Rick BoCook)
    Saturday & Sunday: All Day
    *at the basketball court
  14. Tipi
    All Welcome!
    Saturday & Sunday: All Day
  15. New! Costume Contest
    Host: Mellowdee Brooks
    Saturday: 2:00
    *Peter Basoa Main Stage
  16. New! Batsy & Tanya: Pirate Treasure Hunt
    Host: Betsy Bybel & Tonya Gale
    Saturday: 12:00 - 3:00
  17. Flow Art
    Host: Jake & Entourage
    Throughout the Weekend
  18. Harpman Hatter
    Charlk Art & Harmonica
    Saturday & Sunday: All Day
  19. New! Blacksmithing Demo
    Host: Crow Foot Forge & School of Blacksmithing, Kurt Clausen
    Saturday & Sunday: 11:00 - 4:30
    *hourly demos
  20. Jam with Fiddlin' Big Al
    Host: Fiddlin' Big Al
    Sunday: 4:00
    *At the Youth Stage
  21. Kids' Parade
    All Ages Welcome!
    Hosts: Miriam Kent & Fiddlin' Big Al
    Sunday: 3:30
    *From the Youth Stage
  22. Maze-To-The-Dragon
    New!Castle FeatureNew!
    Host: Annie Fletcher & Jake
    Saturday & Sunday: All Day
    *wheelchair accessible
  23. Mini Challenge Course
    Host: Paradise Ridge Challenge
    Saturday: 11:00 - 5:00
    Sunday: 11:00 - 4:00
  24. Baby Changing
    & Nursing Station

    Host: Gritman Medical Center
    Saturday & Sunday: All Day
  25. WSU Raptor Presentation
    Host: WSU Veterinary Hospital
    Saturday & Sunday: 11:00 - 3:00
  26. Power Jump
    Host: Genny & Brad Lutz
    Saturday: 10:00 - dusk
    Sunday: 12:00 - dusk